<< Wstecz     Dalej >>

Studia o Królu Duchu

red. J. Ławski i in.

Na Króla-Ducha trzeba dziś, sądzę, patrzeć przede wszystkim jako na dzieło z jednej strony będące syntezą kultury, osobowości, lecz z drugiej jako na zapis wyprzedzający swój czas, otwierający się na daleką przyszłość: czytelnika, interpretatora i… twórcy-poety, który wpisał swe pośmiertne dzieje w kulturze w ów poemat. Już zresztą szybko doczekał się on kontynuacji autorskich, edycji znaczonych ręką wielkich i mniej znanych badaczy, takich jak Bronisław Gubrynowicz, Jan Gwalbert Pawlikowski, Juliusz Kleiner (i… ich następcy…), a także interpretacji przypisujących jego symboliczne oktawy do… wszystkiego: heglizmu, spirytyzmu, intuicjonizmu, myśli narodowej i metempsychozy, ech kultury indyjskiej albo słowiańskiej etc. Ważną rolę – i nie można jej lekceważyć – odegrała narodowa, patriotyczna lektura dzieła. […].

Ze Wstępu prof. Jarosława Ławskiego

*

Opiniowany tom studiów pod redakcją Michała Kuziaka i Jarosława Ławskiego ma szansę stać się lekturą obowiązkową dla badaczy twórczości Juliusza Słowackiego, szczególnie zaś dla czytelników trudnego arcydzieła, jakim jest Król-Duch. Przesądza o tym zakres refleksji, sięgającej od tekstu do jego rozległych odniesień kulturowych, religijnych, cywilizacyjnych, tropionych przy użyciu bogatego arsenału środków i narzędzi, szeroki wachlarz podejmowanych w książce problemów, z centralnym pytaniem o „ja” Króla-Ducha, jego rozliczne wcielenia i mistyczno-historyczne transfiguracje oraz odpowiadające mu pytanie o „ja” artysty i w dalszej konsekwencji podmiotowość czytelnika i edytora, a także zagadnienia związane z historią odbioru oraz recepcją odbywającą się w materiale innych sztuk i w odmiennych, niż rodzimy, językach. Istotną wartością tomu jest prezentacja doświadczeń wielu pokoleń badaczy oraz przemyślany porządek, w jakim Redaktorzy proponują czytelnikowi lekturę zgromadzonych tekstów.

Z recenzji wydawniczej prof. Agnieszki Czajkowskiej (UJD)

*

Kontakt z tą książką to wielka przygoda intelektualna, wędrówka w głąb historii i spraw duchowych – tak olśniewających, jak i… przerażających. Można zadać pytanie: które dzieło współczesnego pisarza będzie otwierać tyle możliwości – wciąż ponawianych – poszukiwań prawdy o nim samym? Które okaże się taką niewysychającą(chyba zresztą nigdy?) krynicą pomysłów, inspiracji, odczytań, sporów?

Z recenzji wydawniczej dr hab. Doroty Kulczyckiej, prof. UZ

Powiekszenie

  << Wstecz     Dalej >>
English version

Strona główa

Lista tytułów
Varia  01
Varia  02
Varia  03
Varia  04
Varia  05
Varia  06
Varia  07
Varia  08
Varia  09
Varia  10
Varia  11
Varia  12
Varia  13
Varia  14
Varia  15
Varia  16
Varia  17
Varia  18
Varia  19
Varia  20
Varia  21
Varia  22
Varia  23
Varia  24
Varia  25
Varia  26
Varia  27
Varia  28
Varia  29
Varia  31
Varia  32
Varia  29
Varia  31
Varia  32
Varia  33
Varia  39
Varia  40
Varia  41
Varia  42
Varia  44
Varia  48-49
Varia  50
Varia  52
Varia  53
Varia  54
Varia  55
Varia  56
Varia  57
Varia  58
Varia  70
Varia  71
Varia  72
Varia  73
Varia  74

Copyright © 2004 Collegium Columbinum Opracowanie informatyczne: Mikołaj Michalczyk
 
SPRZEDAŻ WYDAWNICTW COLLEGIUM COLUMBINUM JEST PROWADZONA W I-KSIEGARNI NA SERWERZE KOMERCYJNYM:
WWW.COLUMBINUM.COM.PL