Przedmiotem tomu pierwszego tej monografii jest język funkcjonujący w dawnym i współczesnym środowisku wiejskim. Książka zawiera teksty poświęcone m.in. gwarze i jej obecności w literaturze, przynosi charakterystykę systemu gramatycznego i leksykalnego w wybranych dialektach, podejmuje także problematykę świadomości językowej osób posługujących się gwarą oraz ich tożsamości kulturowej.
W publikacji odrębne miejsce zajmują teksty przypominające sylwetkę twórczą, jak również prezentujące aktywność naukową i społeczną Profesora Eugeniusza Pawłowskiego − wybitnego językoznawcy i dialektologa.
Drugi tom publikacji Język w środowisku wiejskim jest poświęcony różnorodnym aspektom funkcjonowania gwary. Zbiór studiów, zorientowanych kulturowo i socjologicznie, dotyczy w znacznej mierze tematyki z pogranicza dialektologii i onomastyki, leksyki gwarowej, jak również współczesnego stanu zachowania gwary. Zamieszczone tu artykuły wskazują na nieustanną potrzebę prowadzenia badań nad językiem polskiej wsi,a różnorodność poruszanych problemów może zainteresować przedstawicieli wielu humanistycznych dyscyplin naukowych.
|