Janusz Waligóra – adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Dydaktyk i literaturoznawca. Nauczyciel języka polskiego w VIII Prywatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Autor książki Proza Tadeusza Różewicza (Collegium Columbinum, Kraków 2006) oraz współautor Paktu dla szkoły (Gdańsk 2011) – publikacji zawierającej propozycje fundamentalnych założeń i warunków realizacji kształcenia ogólnego. Członek zespołu, który – pod kierunkiem Zofii Agnieszki Kłakówny, pomysłodawczyni i autorki koncepcji obejmującej cykl nauczania języka polskiego od szkoły podstawowej do liceum – opracował i zredagował program kształcenia oraz podręczniki z serii To lubię! dla szkół ponadgimnazjalnych. Długoletni sekretarz pisma metodycznego „Nowa Polszczyzna”.
Książka Ani rytuał, ani karnawał… O interpretacji tekstu literackiego w szkole (ponadgimnazjalnej): warunki – strategie – perspektywy zrodziła się z wieloletniej praktyki nauczycielskiej autora (przede wszystkim na poziomie licealnym i akademickim) oraz badań zogniskowanych wokół uwarunkowań interpretacji tekstu artystycznego w szkole i fenomenu interpretacji jako takiej. Stąd też rozdziały
zawierające rozpoznania czysto teoretyczne (głównie z obszaru dydaktyki, antropologii i literaturoznawstwa) przeplatają się z tymi, które przedstawiają wykładnię koncepcji kształcenia wraz z opisem konkretnych działań lekcyjnych w odniesieniu do konkretnych utworów literackich. W związku z tym narracja w książce Ani rytuał, ani karnawał… toczy się na kilku płaszczyznach jednocześnie – dociekaniom znaczeń danego tekstu towarzyszy komentarz teoretycznoliteracki oraz praktycznie ukierunkowana refleksja z zakresu metodyki nauczania języka polskiego.
|