Wiersze zamieszczone w pierwszej części tomu Krajobraz z pawiem powstawały od lata 2003 r. do zimy 2012 r. Był to czas choroby i odchodzenia mojego Ojca, czas godzenia się z Jego śmiercią, czas wspomnień i czas odnajdywania pamiątek.
Marian Dąbrowa (ur. 18.01.1932 r. w Bęczarce, zm. 5.01.2007 r. w Krakowie) z powołania i zamiłowania „pan od historii" i profesor w szkołach podstawowych i średnich oraz naukowiec i nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński), autor wielu publikacji, niespełniony pisarz i poeta. To On całe lata zachęcał mnie do tworzenia, cieszył się każdym tomikiem, każdym wydanym wierszem, a jeszcze kilkanaście go¬dzin przed ostatecznym odejściem dopytywał się o długo - zbyt długo - wyczekiwany Powrót na Ogrodową. Jestem Mu winna tę książkę. Choć krajobraz przeszywa krzyk pawia, odgłos śmierci, to pozostaje on krajobrazem oswojonym i wciąż bliskim, bo nierozerwalnie związanym z dzieciństwem, przycichłym po latach, ale zawsze obecnym.
Druga część tomu to opowieść o tych, którzy przekraczają niewidzialną granicę ciszy i stają się Nietutejsi, i o nas samych, którzy także przygotowujemy się do drogi. Wszyscy żyjemy na skraju teraźniejszości, jeszcze tu i już trochę tam. Granica naszej nietutejszości jest mało uchwytna. Oto próbujemy się przyjaźnić z dawno nieobecnymi albo sami siebie rozpoznajemy jako prawie nieobecnych w świecie, do którego wciąż należymy. Śledzimy powidoki przestrzeni i własne oddalanie się stąd, wychodzenie z krajobrazu, nad którym nieuchronnie unosi się pawi krzyk.
*
Marzena Dąbrowa Szatko jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (1986). Debiutowała w 1977 r. na łamach prasy młodzieżowej („Świat Młodych", "Płomyk"). Liczne publikacje ogłaszała w almanachach i prasie literackiej, krajowej i zagranicznej: "Sinn und Form", "Exempla", "Gegenwind", "Podium", "Ossietzky" (tłumaczenia na język niemiecki). Jest Autorką pięciu książek poetyckich: Pory przelotne, Kraków 1995, Odejście mitu, Kraków 2000, Próba zbliżenia, Starachowice-Kraków 2005, Powrót na Ogrodową, Kraków, 2007, Próba rekonstrukcji, Kraków, 2008.
|
|