Nowy tom wierszy Anny Wojnarskiej-Maińskiej jest przemyślnie skonstruowany – to opowieści o miastach i o miejscach, ale i o Wielkiej Podróży. Jest tu więc obserwacja, medytacja, uważność i zachwyt, i ciekawość, apetyt na zmianę. Patronami zbioru są niewątpliwie podróżnik Marco Polo (i jego Opisanie świata) i włoski pisarz Italo Calvino (twórca niezwykłego zbioru opowiastek o wyobrażonych przystankach w wędrówce Marco Polo – Niewidzialnych miast).
W tych wierszach jest liryzm, czułość dla pięknych miejsc, ale także zapisana wiedza i doświadczenie Maińskiej-architekta, która potrafi zobaczyć piękno proporcji, fantazję budowniczych, „jedyność” lokalizacji, śmiałość rozwiązań. Między wierszami o miastach czytelnik znajdzie pastelowe pejzaże „między-miastowe” – łąkę, sad, małe ojczyzny oddalającej się od nas Matki-Natury, będącymi także swoistymi założeniami architektonicznymi, posiadają przelotną konstrukcję, której sens z coraz większym trudem staramy się odczytać.
Podróżowanie (i przystawanie w najważniejszych miejscach naszej kultury i historii) z Anną Wojnarską-Maińską w roli przewodnika jest wielką przyjemnością, przydaje wiedzy, uczy na nowo pięknego patrzenia na nieobjęty świat i naszą podróż, która nie ma końca.
Oby nie miała.
Krzysztof Lisowski
Kraków, sierpień 2011
|
|